Når klassisk musik og sport mødes

Koncert

Dato

15-04-2026

Tidspunkt

kl. 17.00

Entrépris

Entré kr. 100

Hvad har klassisk musik og eliteidræt egentlig til fælles? ⚽
Begge begynder ofte med leg.

Børn leger – og opdager måske et talent. Musikere leger med toner. Komponister leger med musikalske strukturer. Atleter leger med kroppen og konkurrencen.
Men vejen fra leg til præstation kan være overraskende ens.

I denne koncert veksler vi mellem musik og samtale, hvor sportsjournalist og forfatter Hans Krabbe, chefredaktør på Midtjyllands Avis i Silkeborg, guider os gennem lighederne mellem sportens og musikkens verden.
Samtalen tager blandt andet udgangspunkt i ensemblets pianist, Martin Qvist Hansen, der fortæller om livet som professionel musiker – om træning, koncentration og de øjeblikke, hvor man skal præstere sit bedste på scenen.
Undervejs spiller musikere fra Ensemble MidtVest kammermusik, og til sidst er der mulighed for spørgsmål fra publikum.

MEDVIRKENDE MUSIKERE:
Martin Hansen, klaver
Neil Page, horn
Peter Kirstein, obo
Yavor Petkov, fagot
Žilvinas Brazauskas, klarinet

Moderator: Hans Krabbe

Menu

Vores cafe

Caféen holder åbent ifm. udstillinger.

Mandag: Lukket
Tirsdag-fredag: kl. 11.00-16.00
Lørdag-søndag: kl. 11.00-16.00
Helligdage: kl. 11.00-16.00

Gimsinghoveds lille café byder på hjemmelavede lækkerier og lidt at drikke til ganske rimelige priser, når man er forbi og kigge på udstillingen.

~ Kaffe/te/kakao
~ Vand/sodavand/øl
~ Special øl
~ Rødvin/hvidvin
~ Hjemmebagt kage 
~ Hjemmebagt horn